kayseri-Alt Düzen Bakımı

Alt Düzen Bakımı

Alt düzen nedir?

Genel anlamda alt düzen denildiğinde akla gelen parçalar rotlar, rot kolları, torsiyon , salıncaklar ve akslardır.

Alt düzende arızalanabilecek parçalar nelerdir?

Yukarıda sayılan parçalardan gelen parçalar rotlar, rot kolları, torsiyon , salıncaklar ve akslar sürekli kullanılan parçalardan olduğundan arızalanma durumu sık yaşanmaktadır . Bu parçaların arızalanması durumunda araba seyir halindeyken sağa sola çekme, kalkışlarda ses, tümseklerde tıkırtı şeklinde belirtilere neden olmaktadır.

Alt düzen parçalarını detaylı inceleyecek olursak:

Rotlar:

Direksiyon çevrildiğinde oluşan dönme hareketini tekerleklere ileten parça rotlardır.  Rot başı, rotil ve rot kollarından oluşmaktadır. Bunun arızalanması durumunda direksiyonda tıkırtı ve boşluk görülebilmektedir. Aynı zamanda bir başka parça olan Z rot’da arabanın ön düzeninde bulunmaktadır ve bu Z rot iki teker arasındaki dengeli sürüş için çalışmaktadır. Rot kolları ise direksiyon çubuğundan aldığı hareketi rot başına ileten parçadır. Tüm sistem birbiriyle senkronize şekilde çalışmaktadır. Z rot ve Rot seti değişimi My Garage Oto Servis garajında yapılabilmektedir.

Torsiyon:

Torsiyon arka tekerlekleri tutan parçaya denmektedir. Bağımsız amortisörlü sistemlerde ise torsiyon demiri yerine iki tekerlekte tıpkı ön taraflar gibi birbirlerinden bağımsız olarak çalışmaktadır. Aralarında sadece denge mili bulunabilmektedir. Mobil Oto Servis garajında torsiyon değişimi kısa bir süre içerisinde yapılabilmektedir.

Salıncaklar:

Salıncaklar ise tekerlekler ve amortisörler arasındaki salınımı sağlamak amacıyla kullanılan bir parçadır. Eğilmesi ya da gevşemesi durumunda araçta sağa, sola çekme, çukurlardan sarsıntılı geçişler ve titreyen direksiyona sebep olmaktadır.

Akslar:

Akslar diferansiyelden aldığı gücü tekerleklere ileten parçadır. Son derece önemlidir. Sürekli olarak baskı ve döndürme kuvvetine maruz kaldığından zaman içerisinde bozulabilmektedir.

Mobil Oto Serviste alt düzen değişimi nasıl yapılmaktadır?

Belirlenen gün ve saatte My Garage Oto Servis garajına gelerek alt düzen değişimlerinizi yaptırabilirsiniz. Öncelikle test sürüşü yapılan aracınızın hangi parçalarının arızalı olduğu ve değiştirilmesi gerektiği belirleniyor. Daha sonra arabanız lifte alınarak rotlar, rot kolları, torsiyon , salıncaklar ve akslardan hepsi ya da bazılarının değişimi için hazırlanıyor. Ardından arızalanan parça sökülerek yenisi orijinal kutusundan çıkarılarak aracınıza monte ediliyor. Daha sonra rotlar, rot kolları, torsiyon , salıncaklar ve akslar detaylı bir incelemeden daha geçiriliyor. Gerekli sıkma ve gergi işlemleri ardından test sürüşüne çıkılıyor. Test sürüşünde herhangi bir aksilik olup olmadığından emin olunduktan sonra alt düzen değişim işlemi tamamlanıyor. My Garage Oto Serviste yapılan rot, rot kolu ,torsiyon , salıncak ve aks değişimleri  kilometre garantili olarak kredi artı ödeme seçenekleri ile firmamız tarafından yapılmatadır.

Bu site, Gelişim Medya® Kurumsal Web Hizmeti Sistemi ile hazirlanmistir.